„Niebieski szlak rowerowy gminy Dywity”

Ślad trasy na Strava: www.strava.com

Plik GPX do ściągnięcia: mapawarmii.pl

Trasa okrężna Dywity, Dągi, Różnowo, Dąbrówka Wielka, Nowe Włóki, Gradki, Frączki, Tuławki, Gady, Dągi, Dywity, stan na styczeń 2018.

Długość 34,8 km, suma przewyższeń 243 m, szacowany czas przejazdu 2 godz. 10 min.

 

Mapa szlaku

 

Niebieski szlak zaczyna się i kończy na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II i drogi krajowej 51 w Dywitach. Ponieważ znałem już większość trasy z wcześniejszych wycieczek, to wygodniej mi było na niego wyruszyć z miejscowości Dągi, dojeżdżając tam z Kieźlin. Ruszam na szlak trylinką, kierując się do Różnowa.

 

 

Po dojeździe do szosy skręcam w prawo. W Różnowie na skrzyżowaniu z drogą do Rozgit jadę prosto, a następnie na skrzyżowaniu z drogą do Dąbrówki Wielkiej skręcam w lewo. Po drodze Nadleśnictwo Olsztyn zachęca do odwiedzenia ścieżki edukacyjnej.

 

 

W Dąbrówce Wielkiej mijam przy wjeździe kapliczkę, a następnie zatrzymuję się na dłuższą chwilę przy budynku z białej cegły z drewnianą wieżą. Z miejscowości wyjeżdżam również przy kapliczce, polną drogą.

 

 

Jadąc mijam kolejną kapliczkę na trasie, potem dojeżdżam do szosy. Tutaj skręcam w prawo, aby pojechać do Nowych Włók. Tam przed kaplicą skręcam w lewo, a następnie na skrzyżowaniu z drzewem, kierując się drogowskazem, w drogę do Gradek.

 

 

Jadąc polną drogą podziwiam krajobrazy i to co dzieje się na niebie. Po drodze mijam drzewo widokowe i kapliczkę. Po dojechaniu do szosy skręcam w lewo.

 

 

Na najbliższym skrzyżowaniu skręcam w kierunku Jezioran, czyli w drogę do Frączek, w których kościół jest następnym punktem do odwiedzenia na szlaku. Tym razem jednak tam nie zajeżdżam, ponieważ już kilka razy tam byłem. Dlatego po dojechaniu przed Frączkami do skrzyżowania z polną drogą, skręcam w nią w prawo.

 

 

Dodatnia, jak to w styczniu, temperatura oraz stan drogi spowodowały, że zanim dojechałem do Tuławek rower stał się trochę cięższy, a jego kolor ziemisty. Za to miejscowość przywitała mnie słońcem.

 

 

Pojechałem dalej do Gadów, gdzie na skrzyżowaniu skręciłem w prawo do Olsztyna. Od skrzyżowania z drogami do Barczewka i Różnowa było z górki, więc kiedy po lewej ujrzałem taflę jeziora Wadąg musiałem szybko zwolnić. Bo za chwilę, po prawej, miała się ukazać polna droga do Dągów.

 

 

Przede mną ostatni odcinek szlaku, z Dągów do Dywit. Ruszam w kierunku nisko wiszącego już nad horyzontem słońca, pięknie oświetlającego otoczenie. Mijam jezioro i kapliczkę w Dągach, dojeżdżam do pierwszego osiedla i jeziora w Dywitach. Jeszcze tylko mijam kościół i docieram do końca szlaku.

 

 

Podsumowanie.
Trasa nietrudna do przejechania, wiodąca w większości lokalnymi drogami asfaltowymi oraz w mniejszym stopniu uczęszczanymi, ubitymi przez pojazdy, drogami polnymi. Oznaczenie szlaku wygląda różnie. To na słupkach na polu nie zawsze istnieje. To na drzewach, chociaż nieco wyblakłe, jest. Czasem w miejscach, gdzie trzeba skręcić brakuje wskazówki dokąd jechać.

 

Tomasz Sudujko na rowerze Unibike Mission 29 (MTB na 2,1 calowych, terenowych oponach), styczeń 2018 roku.

 

Dostępne źródła:
Opis szlaków rowerowych Gminy Dywity: gminadywity.pl

Trochę informacji o miejscowościach na trasie szlaku:

Dągi
Różnowo
Dąbrówka Wielka
Nowe Włóki
Gradki
Frączki
Tuławki
Gady
Dywity

 

Więcej szlaków rowerowych na mapawarmii.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *