Już 3 sierpnia (2018 roku, w piątek) o godzinie 19:00 w Kamienicy Naujacka w Olsztynie odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Drugie dno”. Kuratorką wystawy jest Natalia Tejs, którą zapytałem o znaczenie tematu.

 

Piotr Wyrzykowski:

W zaproszeniu na wystawę piszesz o metamorfozach wody i jej symbolice. Zdradzisz coś więcej, czy jest to z góry zadany i przestrzegany przez autorów temat, czy też przedmiotem fotografii będą sceny w szerszy sposób związanie z H2O?

Natalia Tejs:

Wystawa dotyczy wody, jest to temat tegorocznego Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Nie narzucam artystom jak mają do wody podejść, ale zasugerowałam im, również przez tytuł wystawy, że woda powinna być potraktowana w sposób nieoczywisty. Wybrałam takich artystów, których twórczości ufam w 100%. Dlatego nie boję się, że coś będzie nie tak. Z każdym rozmawiałam o wizji wystawy. Niektóre prace widziałam wcześniej, inne są szykowane specjalnie na wystawę.

PW:

Jeśli mowa o artystach, na pewno są wśród nich nazwiska które przyciągną widzów, profesora Janusza Połoma czy Łukasza Pepola przedstawiać raczej nie trzeba. Z kolei Henryk Cirut w ostatnim czasie przedstawiał swoje Geo- i Dendro- formy, woda była naturalną kontynuacją w Hydroformach. Ale są też wśród twórców nazwiska mniej znane fotograficznym odbiorcom.

NT:

Profesor Droński, to wykładowca Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego. Świetny, wrażliwy artysta w 2017 roku prezentował swoją wystawę w Biurze Wystaw Artystycznych, a który dopiero ostatnio zaczął fotografować. Wiesław Wachowski od lat istnieje w olsztyńskim świecie artystycznym, należy do stowarzyszenia Areszt Sztuki. Jest artystą bardzo wszechstronnym, co potwierdzi prezentując na wystawie filmowy zapis swojego happeningu. Michał Kupisz zdobył w ubiegłym roku główną nagrodę na Biennale o medal Prezydenta organizowanym przez BWA, obecnie przygotowuje wystawę indywidualną. Z kolei Paweł Oleszczuk (współautor Fotograficznej Mapy Warmii – przyp. PW) zajął się fotografią stosunkowo niedawno, ale robi świetne zdjęcia, jest bardem i poetą Warmii. Dla niego, podobnie jak dla mnie, pokazać prace przy takich nazwiskach to naprawdę duża sprawa.

PW:

Wśród autorów wystawy jest jeszcze Natalia Tejs, jak więc samą siebie być przedstawiła? Z kronikarskiego obowiązku – w ubiegłym roku zaprosiłaś m.in. Wiesława Wachowskiego i Janusza Połoma do wystawy „Mchnienie” prezentowanej w Galerii Rynek.

NT:

Do tworzenia swoich prac używam różnych mediów. Od malarstwa, poprzez fotografię i film, kończąc na instalacjach. Najpierw w mojej głowie pojawia się pomysł, a potem zastanawiam się jakich mediów użyć. Od 7 lat mieszkam w lesie, w warmińskim siedlisku. Warmińska przyroda i liczne ruiny otaczające mój dom – ślady dawnej ludzkiej obecności są dla mnie największą inspiracją.

 

„Drugie dno”, wernisaż 3.08.2018 r. godz. 19:00, Kamienica Naujacka w Olsztynie. Wystawa potrwa do 23 września.

 

Artyści:

Henryk Cirut
Zygmunt Droński
Michał Kupisz
Paweł Oleszczuk
Łukasz Pepol
Janusz Połom
Natalia Tejs
Wiesław Wachowski

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *