Tworząc i odwiedzając Fotograficzną Mapę Warmii odkrywacie i często dzielicie się swoimi lokalizacjami z regionu. To ważne, aby miejsca pod szczególną ochroną przyrodniczą, takie jak rzadkie siedliska flory i fauny, miejsca gniazdowania, rezerwaty i obszary objęte ochroną gatunkową, otoczyć szczególną opieką. Aby pomóc je chronić przed zwiększoną liczbą odwiedzin, poprzez mądre użytkowanie i edukację, powstał sojusz odpowiedzialnych fotografów i cała społeczność zwolenników i partnerów, do którego przyłączyć się możesz i Ty.

Nature First opiera się na siedmiu podstawowych zasadach, które pomagają przekazać, w jaki sposób każdy z nas może odpowiedzialnie cieszyć się fotografią przyrody. Siedem zasad fotografii „Nature First Photography” zostało opracowanych, aby pomóc w kształceniu i zrozumieniu ich przez zarówno profesjonalnych, jak i rekreacyjnych fotografów, w zakresie zrównoważonych praktyk o minimalnym wpływie na środowisko.

 

Złote zasady Nature First, czyli po pierwsze natura:

Priorytetem nad fotografią jest dobro natury.

 

Zdobywaj wiedzę o fotografowanych miejscach.

 

Zastanów się nad możliwym wpływem swoich działań.

 

Zachowaj ostrożność, udostępniając lokalizacje.

 

Znaj i przestrzegaj zasady i przepisy.

 

Zawsze przestrzegaj zasady pozostawiania miejsca takim, jakie je zastałeś, a nawet staraj się opuszczać miejsce w lepszym stanie.

 

Aktywnie promuj i edukuj innych o tych zasadach.

 

Jednym kliknięciem Twoje członkostwo nada wagę temu międzynarodowemu stowarzyszeniu, budowanemu przez grupę wolontariuszy z całego Świata. Pamiętaj – im więcej nas będzie, tym więcej będziemy mogli zrobić dobrego! Pod postulatami podpisać się możesz na stronie naturefirstphotography.org.

 

Odpowiedzialna fotografia przyrodnicza to temat ogólnoświatowy. Niestety nie możemy rozwiązać wszystkich problemów, ale możemy skupić się na tych, które mamy w kraju. Dlatego ważne jest, abyśmy podejmowali różne tematy, upubliczniali je i próbowali je rozwiązać. Mamy więc lokalną, polską grupę na facebooku, gdzie możesz podzielić się swoimi refleksjami, napisać dlaczego ta misja jest dla Ciebie ważna oraz przedstawić się, abyśmy mogli się lepiej poznać nawzajem!

6 293 comments on “NATURE FIRST – Sojusz dla Odpowiedzialnej Fotografii Przyrodniczej