„Niebieski szlak rowerowy gminy Jonkowo”

Ślad trasy na Strava: www.strava.com

Plik GPX do ściągnięcia: mapawarmii.pl

Trasa okrężna Łupstych, Wilimowo, Mątki, Jonkowo, Giedajty, Łupstych, stan na kwiecień 2018.

Długość 22 km, suma przewyższeń 232 m, szacowany czas przejazdu 1 godz.

Trasa szlaku

 

 

Wyruszając na objazd szlaku nie wiedziałem, czy będę miał po czym jechać. Przebieg trasy znalazłem na stronie Szlaki rowerowe Południowej Warmii , przemieszczając się kiedyś żółtym szlakiem gminy Dywity na skrzyżowaniu z drogą do Kajn napotkałem oznaczenie niebieskiego szlaku. Ale nie potrafiłem w innych źródłach internetowych potwierdzić jego istnienia. Jednak gdy ujrzałem w Łupstychu niebieskie oznakowanie, odetchnąłem z ulgą.

Drogę rozpocząłem na ul. Czajki w Łupstychu skręcając w prawo na skrzyżowaniu w kierunku Gutkowa (objazd sugerowany z powodu obecnego remontu ul. Żurawiej). Po ok. 0,5 km napotkałem pierwsze oznaczenie szlaku. Od tej pory towarzyszyło mi ono dość często.

 

 

Po dojechaniu do remontowanej drogi skręciłem w lewo i na następnym skrzyżowaniu zjechałem z niej w lewo w kierunku lasu. Nie wiem, czy na tym odcinku remont nie był przyczyną zniknięcia oznakowania szlaku, ale go nie zauważyłem, aż do miejsca za przydrożną kapliczką.

 

 

Trasa przez las doprowadziła mnie do drogi nr 527, po przekroczeniu której dojechałem do pierwszych zabudowań Wilimowa. Jadąc w kierunku torów minąłem poidełko (nieczynne, zapewne z powodu pory roku), później przejechałem pod wiaduktem pod kolejnymi torami i dotarłem do zabudowań, przy których należy skręcić w lewo. To jest drugie miejsce na trasie, gdzie nie mogłem znaleźć oznakowania.

 

 

Na skrzyżowaniu w lesie skręcam w lewo, zgodnie z oznaczeniem, o którym wspomniałem na początku opisu trasy. Jadę drogą do Mątek, w których rozpoczynam asfaltowy odcinek szlaku.

 

 

Jadąc do Jonkowa można podziwiać warmińskie wzgórza. Natomiast w Jonkowie wiele kapliczek, krzyży i kościół św. Jana Chrzciciela. Nie brakuje też bocianów.

 

 

Giedajty mijam szybko. Opuszczam asfaltową drogę i za chwilę wjeżdżam znów do lasu.

 

 

Przede mną ostatni etap drogi. Na skrzyżowaniu z kapliczką skręcam w lewo (oznakowanie odkleja się od drzewa, przez co jest mało widoczne) i jadę jak po sznurku, prowadzony oznaczeniami. W pewnym momencie szlak przenosi się na mniej uczęszczaną drogę, którą można przegapić. Koniec szlaku zamyka jego pętlę.

 

 

Podsumowanie
Trasa łatwa do przejechania. W większości wiedzie ubitymi drogami leśnymi, trochę polnymi. A między Mątkami a Giedajtami asfaltem. Oznakowanie jest bardzo dobre, jedynie w paru miejscach brakuje oznaczeń.

 

Tomasz Sudujko na rowerze Unibike Mission 29 (MTB na 2,1 calowych, terenowych oponach), kwiecień 2018 roku.

 

Dostępne źródła:
Opis szlaków rowerowych Gminy Jonkowo: jonkowo.pl

 

Trochę informacji o miejscowościach na trasie szlaku:

Łupstych

Mątki

Jonkowo

Kościół pw. św Jana Chrzciciela w Jonkowie

Giedajty

 

Więcej szlaków rowerowych na mapawarmii.pl

 

435 comments on “Niebieski szlak rowerowy gminy Jonkowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *