„Warmia na rowerze i pociągiem czyli #PKPbiketour”

Szlaki rowerowe na Warmii to jedno, gęstość sieci dróg po których rowery mogą sprawnie i bezpiecznie się poruszać to drugie. Mapę istniejących (lub powoli zanikających) tras proponowanych przez PTTK i samorządy znajdziecie na łamach Fotograficznej Mapy Warmii w zakładce szlaki rowerowe. Dziś podsuniemy Wam trochę pomysłów na zrealizowanie niektórych mniej lub bardziej ambitnych, jednośladowych wycieczek krajobrazowych po Warmii. Z pomocą przychodzą Polskie Koleje Państwowe, których siatka połączeń pokrywa całkiem spory kawałek naszego regionu.

Mapę stacji PKP z połączeniami z Olsztyna z dostępnymi przewozami rowerów znajdziecie tu: Mapa połączeń kolejowych z Olsztyna.

 

 

Połączenia ze stacji Olsztyn Główny kolejami regionalnymi z dostępnymi przewozami rowerów realizowane są na następujących trasach, które promieniście rozchodzą się ze stolicy regionu:

REGIO – Olsztyn Główny – Ełk przez Pasym, Szczytno, Ruciane Nida i mniejsze miejscowości
REGIO – Olsztyn Główny – Malbork przez Ostródę, Iławę i mniejsze miejscowości
REGIO – Olsztyn Główny – Działdowo przez Olsztynek, Nidzica i mniejsze miejscowości
REGIO – Olsztyn Główny – Malbork przez Morąg, Elbląg i mniejsze miejscowości
REGIO – Olsztyn Główny – Ełk przez Korsze, Kętrzyn, Giżycko i mniejsze miejscowości
REGIO – Olsztyn Główny – Braniewo przez Dobre Miasto, Pieniężno i mniejsze miejscowości

 

Stając przed wyborem konkretnej stacji, a przede wszystkim decydując się na jednokierunkową podróż rowerem, zdecydowanie radzimy podróż TAM pociągiem i powrót do ciepłych domowych pieleszy za pomocą dwóch kółek. Planując jazdę w kierunku wybranej stacji PKP i powrót Z POWROTEM pociągiem stajemy się zakładnikiem czasu i punktualności kolei, a to może nam skutecznie obniżyć wartości krajoznawcze wycieczki, nie mówiąc o sytuacji że spóźnimy się na ostatnie połączenie i zostaniemy z rowerem w przysłowiowym polu. Dokładniej na stacji, na przykład Stare Pole niedaleko Malborka.

Planując kierunki do odkrywania przede wszystkim kierować się trzeba dystansem jaki wymagany będzie do powrotu – a to bardzo indywidualna sprawa. Wiele też zależy od roweru – rowerami trekkingowymi lub MTB przejedziemy leśnymi duktami i drogami gruntowymi, amatorów kolarstwa ucieszą przede wszystkim gładkie asfalty, ale pewnie i zasięg będzie znacznie większy. Parę propozycji tras MTB oraz szosowych znajdziecie poniżej.

 

Turystyka rowerowa dostępna praktycznie dla każdego, bez względu na poziom wytrenowania czy wytrzymałości:

Połączenie Olsztyn – Pasym i powrót przez Burdąg, a dalej czerwonym szlakiem rowerowym Łajs – Olsztyn – to 41 kilometrów, których przejechanie opisaliśmy na blogu jako Czerwony szlak rowerowy.

Połączenie Olsztyn – Dobrzyń (lub Nidzica, dostępna również w połączeniach TLK) i przejechanie historycznego traktu niborskiego od Napiwody do Rusi, opisaliśmy tą trasę we wpisie Czerwony szlak rowerowy Gościniec Niborski.

Połączenia do małych stacji na trasie Olsztyn – Morąg i powrót wieloma malowniczymi i wolnymi od dużego ruchu samochodowego drogami i leśnymi ścieżkami w okolicach Mostkowa i Jonkowa.

 

Dla szosowców nieco dalsze podróże – tu według zaawansowania, bo dla niektórych zbyt dużo to 50, 100 lub więcej kilometrów, ale przyjemne krajobrazowo trasy to przykładowo:

Połączenie Olsztyn – Orneta – 59 km
Połączenie Olsztyn – Działdowo – 76 km
Połączenie Olsztyn – Stare Pole – 115 km
Połączenie Olsztyn – Korsze – 82 km
Połączenie Olsztyn – Szczytno – 63 km

 

Wariantów takich mikrowypraw z małą pomocą kolejarzy może być mnóstwo i każdy może dobrać je pod swoje możliwości i oczekiwania. Naszym zdaniem warto, bo przy okazji poznać można nie tylko region, ale i pozytywnie nastawionych ludzi, którzy na widok zapakowanego w pociąg roweru przeważnie uśmiechają się jeszcze szerzej niż zwykle.

2 197 comments on “Warmia na rowerze i pociągiem czyli #PKPbiketour