Już 3 sierpnia (2018 roku, w piątek) o godzinie 19:00 w Kamienicy Naujacka w Olsztynie odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Drugie dno”. Kuratorką wystawy jest Natalia Tejs, którą zapytałem o znaczenie tematu.

 

Piotr Wyrzykowski:

W zaproszeniu na wystawę piszesz o metamorfozach wody i jej symbolice. Zdradzisz coś więcej, czy jest to z góry zadany i przestrzegany przez autorów temat, czy też przedmiotem fotografii będą sceny w szerszy sposób związanie z H2O?

Natalia Tejs:

Wystawa dotyczy wody, jest to temat tegorocznego Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Nie narzucam artystom jak mają do wody podejść, ale zasugerowałam im, również przez tytuł wystawy, że woda powinna być potraktowana w sposób nieoczywisty. Wybrałam takich artystów, których twórczości ufam w 100%. Dlatego nie boję się, że coś będzie nie tak. Z każdym rozmawiałam o wizji wystawy. Niektóre prace widziałam wcześniej, inne są szykowane specjalnie na wystawę.

PW:

Jeśli mowa o artystach, na pewno są wśród nich nazwiska które przyciągną widzów, profesora Janusza Połoma czy Łukasza Pepola przedstawiać raczej nie trzeba. Z kolei Henryk Cirut w ostatnim czasie przedstawiał swoje Geo- i Dendro- formy, woda była naturalną kontynuacją w Hydroformach. Ale są też wśród twórców nazwiska mniej znane fotograficznym odbiorcom.

NT:

Profesor Droński, to wykładowca Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego. Świetny, wrażliwy artysta w 2017 roku prezentował swoją wystawę w Biurze Wystaw Artystycznych, a który dopiero ostatnio zaczął fotografować. Wiesław Wachowski od lat istnieje w olsztyńskim świecie artystycznym, należy do stowarzyszenia Areszt Sztuki. Jest artystą bardzo wszechstronnym, co potwierdzi prezentując na wystawie filmowy zapis swojego happeningu. Michał Kupisz zdobył w ubiegłym roku główną nagrodę na Biennale o medal Prezydenta organizowanym przez BWA, obecnie przygotowuje wystawę indywidualną. Z kolei Paweł Oleszczuk (współautor Fotograficznej Mapy Warmii – przyp. PW) zajął się fotografią stosunkowo niedawno, ale robi świetne zdjęcia, jest bardem i poetą Warmii. Dla niego, podobnie jak dla mnie, pokazać prace przy takich nazwiskach to naprawdę duża sprawa.

PW:

Wśród autorów wystawy jest jeszcze Natalia Tejs, jak więc samą siebie być przedstawiła? Z kronikarskiego obowiązku – w ubiegłym roku zaprosiłaś m.in. Wiesława Wachowskiego i Janusza Połoma do wystawy „Mchnienie” prezentowanej w Galerii Rynek.

NT:

Do tworzenia swoich prac używam różnych mediów. Od malarstwa, poprzez fotografię i film, kończąc na instalacjach. Najpierw w mojej głowie pojawia się pomysł, a potem zastanawiam się jakich mediów użyć. Od 7 lat mieszkam w lesie, w warmińskim siedlisku. Warmińska przyroda i liczne ruiny otaczające mój dom – ślady dawnej ludzkiej obecności są dla mnie największą inspiracją.

 

„Drugie dno”, wernisaż 3.08.2018 r. godz. 19:00, Kamienica Naujacka w Olsztynie. Wystawa potrwa do 23 września.

 

Artyści:

Henryk Cirut
Zygmunt Droński
Michał Kupisz
Paweł Oleszczuk
Łukasz Pepol
Janusz Połom
Natalia Tejs
Wiesław Wachowski

 

 

541 comments on “Wystawa fotograficzna „Drugie dno”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *